NemetBefektetok
Kelet-európai befektetés: Románia vagy Magyarország?
Nem csoda, hogy százával érkeznek közép-kelet Európába a befektetők, hiszen itt alacsony adókkal ösztönzi az állam a vállalkozókat, továbbá Románia közel 18 milliós, Magyarország pedig majdnem 10 milliós piacot jelent, s akik nyitni szeretnének az új piacok felé, azok számára óriási lehetőségeket rejt az említett két ország.
Románia adórendszere:
Ha a cél a román cégalapítás, akkor vizsgáljuk meg a román adózást. A Fekete tenger országában többsávos adózási rendszer van érvényben, ami annyit tesz, hogy az állam támogatja a kezdő vállalkozókat, hogy az első lépések megtételekor ne terhelje meg azokat túlságosan a fizetendő adókkal, így ott a következőképpen alakulnak a társasági adó szintjei:
- 65 ezer euró árbevételig mindössze 1% társasági adót kell fizetniük a vállalkozásoknak
- 65 ezer és 500 ezer euró között már 3% társasági adóra kötelezi a cégeket az adóhivatal
- 500 ezer euró árbevétel fölött pedig 16% lesz a társasági adó
Mindemellett 8%-os osztalékteher mellett veheti ki a vállalkozó a pénzét a cégből, s ehhez társul a 19%-os áruforgalmi adó.
Magyarország adórendszere:
Magyarországon egyszerűbb az adórendszer, mivel itt forgalomtól függetlenül 9% társasági adót kell fizetniük a cégeknek, ehhez jön még a 15%-os osztalékadó is, az ÁFA mértéke pedig 27%. Habár Romániában nincs iparűzési adó, Magyarországon sajnos létezik ez az adónem, ennek maximuma 2%.
A kedves olvasó melyik országot választaná következő cége helyszínéül?
Romániát, vagy Magyarországot?