Csináldmagad

Hogyan vágjunk bele egyedül a román cégalapításba?

Sokan gondolják úgy, hogy nem lehet nagy dolog egy cég megalapítása. Éppen ezért azok az üzletemberek, akik úgy gondolják, hogy ők mindenhez is értenek, többnyire azona az állásponton vannak, hogy miért is fizetnének másnak ügyintézési díjata, ha az egész procedúrát ők maguk is le tudják vezényelni.

Na de lássuk csak, mit is jelent az, ha magunk akarunk belevágni a román cégalapításba.

Ha az illető román állampolgár, és beszéli az állam hivatalos nyelvét, akkor még nagyobb lehetősége van a tájékozódásra, hitelesebb, pontosabb információkat tud megtalálni az interneten a cégbejegyzést illetően. Természetesen itt is fontos tudni, hogy milyen webhelyekről gyűjtjük be a szükséges információkat, s az is fontos, hogy a letöltött kérdőívek, iratminták mind aktuálisak legyenek.

Ha viszont az illető magyar állampolgár, és nem tud románul, akkor roppant nehéz dolga lesz, hiszen hiába találjuk meg magyar cikkekben a romániai cégbíróság webcímét, a román nyelvű platfoormmal nem sokat tud kezdeni valaki, aki nem érti az ott megfogalmazott szöveget.

A folyamat

Tegyük fel azonban, hogy tudjuk mit kell letölteni, milyen iratokat kell előkészíteni, s így szeretnénk saját magunk megalapítani a romániai S.R.L-t, ebben az esetben első lépésként le kell foglalnunk a cégnevet.

Tisztában kell lenni a cégnév foglalásának a kritériumaival, melyek közül a legfontosabb, hogy 4 karakter eltérésnek kell lennie a mi cégnevünknek egy már létezőhöz képest. A mi cégneveinkkel ki kell töltenünk a cégnév-foglalási kérvényt, és ezt elektronikusan be is tudjuk nyújtani, ha viszont nem rendelkezünk online ügyfélkapuval, akkor személyesen kell ezt megtennünk a cégbíróságok. A cégnévfoglalás eltarthat 2 napig is, mire válaszol a hivatal, és megállapítja, hogy valamelyik javaslatunk elfogadható, s ebben az esetben arról egy igazolást fogunk kapni.

Második lépésként meg kell jelölnünk egy székhely címet. Nos, ha nem vagyunk ismerősek Romániában, akkor ez nem lesz olyan könnyű, hiszen bérelnünk kell egy irodát, ingatlant, amit feltüntethetünk székhelyként. A regisztrált cím esetében is vannak azonban különböző kritériumok, ha például egy lakótelepi lakást bérel a cégtulajdonos, akkor ebben az esetben tudnia kell, hogy beleegyező nyilatkozatot kell kérnie minden egyes falszomszédtól + a lakóközösségi képviselő aláírását is meg kell szereznie. Tudnánk pár esetet mondani, amikor ez nem is volt olyan könnyű... Éppen ezért javasolt inkább egy kereskedelmi ingatlant kibérelni, ami már rendelkezik az üzemeltetéshez szükséges engedélyekkel. Ezek ára viszont magasabb, mint a szokásos lakóingatlanoké. Irodákat legolcsóbban is 150 ezer Ft-ért lehet találni havonta Nagyváradon, s érdemes tudni, hogy a mi székhelyszolgáltatásunk például egész évre megvan ennyi pénzből.

Na de haladjunk tovább az egyéni ügyintézés rögös útján...

Ha megvan a székhelyünk és a cégnevünk, akkor már csak egy közjegyzőt kell találnunk. S nem csak közjegyzőt, hanem egy hivatalos tolmácsot is, aki fordítóként jelen van az iratok aláírásakor.

Csak rövid ismertető a kitöltendő iratokról, itt nem megyünk bele a részletekbe, csak felsoroljuk azokat:

  • Alapító okirat
  • Ügyvezetői nyilatkozat
  • Meghatalmazás (ha szükséges)
  • Aláírásminta
  • Külföldi befektetői nyilatkozat
  • Tevékenységek listájának jegyzéke
  • Tényleges tulajdonosi nyilatkozat
  • Adózási besorolási kérvény
  • Cégbírósághoz küldött bejegyzési kérelem

Tegyük fel, hogy sikerült megszerkeszteni az összes román nyelvű iratot, sikeresen kitöltöttük a kérdőíveket, megszerkesztettük az alapító okiratot meghatározván benne a kiválasztott TEÁOR-számokat, és még azzal is tisztában voltunk, milyen négyzetet jelöljünk be az adózási forma megválasztásánál, akkor mehetünk is az adott paksamétával a közjegyzőhöz. Ott egy-másfél óra az ügyintézés, és a kész dokumentációt már csak be kell nyújtani a cégbíróságon elbírálásra. Ezt megtehetjük online vagy személyesen is.

Most már csak hátra kell dölnie az ügyvezetőnek, és várnia kell a sikeres bejegyzésre. Ennek elbírálási ideje 3-5 munkanap.

Ha megkaptuk a végzést, akkor kereshetünk egy könyvelőt, és máris indíthatjuk a vállalkozásunkat.

Ugye milyen egyszerű?


2009-2019 Nagyvárad, George Enescu utca 3 szám. Email: info@eumedjob.eu
Creați un site gratuit! Acest site a fost realizat cu Webnode. Creați-vă propriul site gratuit chiar azi! Începeți